Bulut depolama nedir? Ne işe yarar?

Bulut depolama teknolojisi nedir?

En basit ifadeyle, bulut depolama teknolojisi, Akilli telefonunuzun, Tabletinizin yada bilgisayarınızın yerine, İnternet üzerinden verileri depolamaya ve bunlara istediğiniz cihazdan erişebilme ve paylaşabilme imkanı tanıyan, yeni ve önemli bir teknolojidir.

Bulut depolama ne işe yarar?


Bulut (Cloud) depolama teknolojisi ile Resimlerinizi, Videolarınızı, Projelerinizi, Ödevlerinizi, Programlarınızı ve daha saymakla bitiremeyecegimiz tüm verilerinizi internet ortamında depolayabilirsiniz. Bulut depolama teknolojisi sayesinde yukarda saydığımız verilerden dilediğinizi paylaşıma açıp başkalarıyla paylaşabilirsiniz.


Bulut depolama sayesinde yanınızda CD, DVD, USB disk yada Taşınabilir harddisk taşımanız gerekmez. Size gerekli olan tek şey internet bağlantısıdır. 


Günümüzde Akıllı telefonlar artık olmazsa olmazlarımız arasındadır. İletişim kurduğumuz kişilerin numaraları, notlarımız, resimlerimiz, muziklerimiz, videolarımız vb.. her şeyimizi artık cebimizde taşımaktayız.


Pekala hiç düşündünüz mü? Cep telefonunuz beklemediğiniz bir zamanda arıza yaptı, yada telefonunuzu kaybettiniz! Bu durumda bütün verileriniz (yedek almadıysanız) maalesef uçtu gitti. Ne kadar üzülürsünüz! Belki çok çok önemli en güzel fotoğraflarınızı, en güzel videolarınızı veya en değerli notlarınızı kaybettiniz. Gerçekten çok talihsiz bir durum. Aynı durum tabletler ve bilgisayarlar içinde geçerlidir.


İşte bulut teknolojisi ile verilerinize bir cihaza bağlı kalmaksızın tüm cihazlardan erişim sağlayabilirsiniz. Bu da demektir ki cihazınız bozulsa da, kaybolsa da, çalınsa da, başka bir cihazdan verilerinize ulaşabilir kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


Bulut depolama ücretli mi?


Bulut teknolojisi kullanmak için ücret ödemeniz gerekmez. Ücretsiz bulut hizmeti, belirli bir limit dahilinde bir çok bulut alanı sağlayıcı şirketlerin internet siteleri tarafından verilmektedir. 2 GB ile 50 GB alana kadar ücretsiz bulut hizmeti alabilirsiniz.

Ücretsiz Bulut depolama nasıl ve nereden alabilirim?


Ücretsiz bulut depolama hizmeti veren yüzlerce servis var. Bunlardan en popüler olanlar: Dropbox, Mega, Google Drive, Yandex Disk, One Drive, Box ve ICloud dur.


Ücretsiz bulut depolama alanı almak için bahsi geçen servislere kayıt olmanız gerekmektedir. Şimdi bu saydığımız bulut depolama hizmet sağlayıcıların özelliklerine kısaca değinelim.


Dropbox: 2 GB alan vermektedir. Sosyal medyada arkadaşlarınızı davet etmeniz durumunda 16 GB alana sahip oluyorsunuz.


Mega: 50 GB alan vermektedir. Bulut depolama alanı konusunda en bonkör olan servistir. Ayrıca kriptolu bir şekilde verilerinizi sifreleyip güvenlik vadediyor.


Google Drive:15 GB alan vermektedir. Google Gmail hesabı olan herkesi otomatik olarak sisteme dahil ediyor. Ayrıca yeni bir kayıt yapmanıza gerek yok. Ayrıca Google, Fotoğraflar isimli uygulaması ile sınırsız fotoğraf depolama hizmeti vermektedir.


Yandex Disk: 15 GB alan vermektedir. Yandex de aynı Google gibi Yandex Mail hesabı ile sisteme otomatik dahil ediyor.


One Drive: 5 GB alan vermektedir. Microsoft hesabınız varsa aynı zamanda One Drive sahibi de oluyorsunuz.


Box: 10 GB alan vermektedir. Bu servis için Box kayıt yapmanız gerekmektedir.


ICloud: 5 GB alan vermektedir. Apple tarafından sunulan bulut hizmetidir. Apple hesabınız olması gerekmektedir.


Benim size tavsiyem kesinlikle Mega dır. Google yada Yandex Mail hesabınız varsa 15 GB zaten alana sahip oluyorsunuz. Her üç servisi de kullanırım derseniz toplamda 80 GB ücretsiz depolama alanına sahip oluyorsunuz.


Bulut depolama teknolojisi ilerleyen günlerde daha da önem taşıyacaktır. Şimdiden bir bulut depolama alın ve verilerinizi yedekleyin derim.

2 yorum

Bir Cevap Yazın