Telefonlar neden patlıyor?

Son zamanlarda çok sık karşılaşılan telefon patlama haberleri akıllı cep telefonları kullanıcılarını tedirgin etmeye başladı.

 

Samsung Note 7 ile gündeme gelen pil patlama meselesi aslında hafife alınacak bir mesele değil!

Allah muhafaza, evinizde yada aracınızda unuttuğunuz bir telefonun  patlaması yangın çıkmasına sebebiyet verebilir.

Son iki gündür farklı Apple Store mağazalarında iki patlama haberi okudum. Allah’tan mesai saatleri içerisinde olmuş ki, herhangi bir can yada mal kaybı yaşanmamış.

Durduk yerde batarya sebebiyle patlayan telefonlar nelere mal olabilir hiç düşündünüz mü?

Kullanıcılar için can ve mal kaybına yol açabilir.

Başta söylediğim gibi evinizi yada aracınızı yakabilir.

Cebinizde yada elinizde patlasa vücudunuza ciddi zararlar verebilir.

Farz edelim esnafsınız, mağazanızda yüzlerce teknolojik ürünlerin satışını yapıyorsunuz. Allah korusun gece bir anda cihazın biri patlama yaptı ve yangın çıktı diyelim. Eğer mağazanızda kasgo falan yoksa  gitti tüm sermayeniz. 

Cana gelmesin mala gelsin tabirini çok kullanırız, ancak mal da can kadar tatlı yani. Düşünsenize milyarlar değerindeki mağazanız bir anda kül olmuş. (Allah muhafaza)

Valla ben bu işten korkmaya başladım açıkçası. Resmen cebimizde ne zaman patlayacağı belli olmayan bombalar taşıyoruz. (Biraz abartmış olabilirim) 

Tüm telefon üreticilerinin bu konuyu derinlemesine araştırması lazım. Artık bu mesele yazılımla mı çözülür, yoksa donanım ile mi bilemem. Mesele çok ciddi!

Güvenlik olmadıktan sonra ışık hızında telefonlar kullansak ne olacak? 

Ben geçen sene temmuz yada ağustos ayında tam hatırlamıyorum. Ancak hava epeyce bir sıcaktı, aracımda telefonu unutmuştum, yaklaşık 45-50 dakika sonra geldim ve cihazı elime aldığımda telefon resmen ateş olmuştu. Belki az daha geç kalsam patlayacaktı. İnanın o kadar tırsıyorum ki bu batarya olayından anlatamam. 

Bu akıllı telefonlar durduk yere neden patlıyor? 

Kullanıcı olarak ne gibi önlemler almalıyız? 

Genelde suç kullanıcıya atılır. Kullanım hatası denir ve konu kapanır. Peki son haftada gerçekleşen ve mağazada durduk yere patlayan telefonlar kullanıcı hatası mı?

Allah’a şükürler olsun şimdiye kadar böyle bir mevzu ile karşılaşmadım ve inşallah kimsede karşılaşmaz umarım.

Nasıl bir önlem almalıyız?

Çokça ısınan ve bataryası şişen telefonu mutlaka teknik servise götürüp kontrol ettirin. Gerekirse bataryasını değiştirin. Telefonlarınızı sıcakta bırakmayın. Piyasada 5-10 TL ye satılan  ucuz ve kalitesiz şarj aletleri kullanmayın. Benim aklıma gelenler bunlar.

Konu ile ilgili bilgi sahibi olan arkadaşları yorum yazmaya davet ediyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın